Gece Plağı Nedir? | Gece Plağı Fiyatları 2022

Gece plağı diş sıkma (bruksizm) problemine sahip olan hastalar için yapılan bir plaktır. Bu yazımda en çok sorulan ”Gece diş plağı ne işe yarar?” ” Nasıl yapılır?” ”Gece plağı çeşitleri nelerdir?” ”Gece plağı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler?” ”Ne kadar süre kullanılmalı?” sorularının cevaplarını paylaşacağım.

Gece Plağı (Diş sıkma plağı) ne İşe yarar?

gece plağı, gece plağı fiyatları

Gece plağı diğer adıyla Diş sıkma (diş gıcırdatma) plağı dişlerinizi ve çene ekleminizi parafonksiyonel bir alışkanlık olan bruksizmin etkilerinden korur. Yapılan araştırmalar diş sıkma sırasında çenelere ve dişleri 100kg a varabilen basınç uygulandığını göstermiştir.

Diş sıkma sırasında dişleriniz birbirine sürterek aşınır ve çene eklem komponentlerinizde doku zedelenmeleri oluşur. Dişlerdeki aşınmalar diş kayıplarına kadar varabilen diş sorunlarına varabilir. Ayrıca diş sıkma sonucunda ciddi eklem sorunları da oluşabilir.

Diş sıkma (Bruksizm) ile ilgili ”Diş Sıkma, Diş Gıcırdatma | Uyurken Dişleri Sıkmamak İçin Ne Yapmalı?” adlı yazımızı okumayı unutmayın.

Gece plağı (Diş plağı) dişlerinizin birbirlerine sürtmesini engeller ve çeneler arasını açarak eklem dokularınızı korur.

Nasıl yapılır?

Yapımı çok basittir. Dişlerinizin ölçüsü alınır ve 2 gün ila 1 hafta arasında plaklarınız kolayca hazırlanır.

gece plağı çeşitleri nelerdir?

Bu çok önemli bir konu çünkü yanlış plak kullanımı diş sıkma probleminizi azaltacağı yere artırabilir. Kullanılan gece plakları;

1. Sert Gece plağı

Sert gece diş plağı adından da anlaşılacağı üzere sert yaklaşık 2-3mm kalınlıkta hazırlanan plaktır. Bu plak rutinde en çok kullanılan plaktır. Dişlerinizi ve çene ekleminizi korumada faydalıdır. Sert yapısı nedeniyle başlarda takıldığı zaman kişi rahatsızlık duyabilir ve uykuya dalmada sorunlar yaşar. Ancak 2-3 gün içerisinde alışır ve rahatça uyumaya başlarsınız.

2. yumuşak Gece plağı

Yumuşak gece diş plağı hazırlanması kolay ve alışması kolay bir plaktır. Yumuşak yapısı nedeniyle dişlere daha kolay oturur ve ısırma durumunda rahatsızlık vermez. Ancak maalesef yumuşak gece plakları diş sıkma sorununuzu azaltmaz hatta tam tersine arttırır!!

!!! Dikkat. Diş sıkma tedavisinde kesinlikle yumuşak plak kullanılmamalı.

Yumuşak plaklar hem yumuşak yapısı nedeniyle diş sıkma isteğinizi arttırır hem de kolay bir şekilde delinip parçalanırlar.

3. Okluzal Splint

gece plağı, gece plağı fiyatları

Okluzal splintler sert gece plağına benzerler. Ancak biraz daha kalındırlar ve resimde görüldüğü üzere yanal gıcırdatma hareketlerinde kanin (köpek dişi) rehberliğine sahiptirler. (Resimde göründüğü gibi)

Daha fazla kalınlıkları sayesinde eklemde daha fazla koruma sağlarlar. Dişlerde tam koruma sağlarlar ve kaslarınıza kas hafızası kazandırırlar. Son dönemlerde yapılan araştırmalar gece diş plağı kullananlar arasında diş sıkma tedavisinde en başarılı olan plakların bu plaklar olduğunu göstermiştir.

Ancak bu plaklar çok sert ve kalın oldukları için alışması en zor olan plak türüdür. Okluzal splint tipi gece plağı kullananlar en zor alışma sürecini geçirirler.

4. gece diş sıkma (Diş Gıcırdatma plağı) aparatı

Genellikle eczanelerde ve internette satılan bu plaklar kişinin satın alarak evde hazırladığı türden plaklardır. Bu plaklar sıcak su ile ısıtılıp ısırılıp bekletilir ve dişlerinizin şeklini alır.

Sert ve yumuşak çeşitleri vardır. Diş sıkma tedavisinde sert plaklar ve okluzal splintler kadar etkili değillerdir.

Gece plağı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler

Gece diş plağı (diş gıcırdatma plağı) kullanırken yapmanız gereken en önemli şey plaklarınızı temiz tutmanız. Diş plağı temizleme nasıl yapılır; Diş plaklarınızı temizlerken diş macununu değil sabunu tercih edin. Diş macunu plaklarınızı çizebilir ve çizilen bölgeler zamanla renklenebilir.

-Kullanmadan önce ve kullandıktan sonra fırçalayın. Temizlerken diş macunuyla değil sıvı sabunla fırçalayın. Diş macunu plaklarınızı çizebilir.

-12 saatten fazla kullanmayın.

-Kaybetmeyin. Diş plağı genellikle şeffaf yapıldığı için çok kolay kaybedilir. Bir kutu içerisinde saklamanız önerilir.

-Gece diş plağı kullananlar plak ağızdayken soğuk su hariç hiçbir şey tüketmemeli.

-Sıcak su diş plağının yapısını bozar.

-Başlarda gece plaklarına daha kolay alışmak için yatmadan 2-3 saat önce takın.

-Başlarda diş plağı takıldığı zaman tükürük salgısı artar. Bu normaldir endişelenmeyin.

Ne kadar süre kullanılmalı?

Çok karşılaştığımız sorulardan birisi de ”Gece plağı kaç ay kullanılır?” sorusu.

Yapılan son araştırmalar gece plağını (diş gıcırdatma plağı) 6 aydan fazla süre kullanılmamasını öneriyor. Diş sıkma tedaviniz sırasında gece plakları belirli periyodik zamanlarda kullanılmalı. 6 ay kullanım sonrasında plaklarınız kullanmayın diş sıkma alışkanlığınızın ne durumda olduğunu kontrol etmelisiniz.

6 ay kullanım sonrasında eğer hala dişlerinizi sıkıyorsanız botoks uygulamasını alternatif olarak tercih edebilirsiniz.

Eğer diş sıkmanız düzeldiyse tekrar diş sıkmaya başlayana kadar plak kullanımına ara vermelisiniz.

gece plağı dişleri düzeltir mi?

Çok sorulan sorulardan birisi ”Gece plağı dişlerimi düzeltir mi?” sorusudur. Bu genellikle dişleri düzeltmek için kullanılan şeffaf plaklarla karıştığı içindir. Şeffaf plak tedavisi bambaşka birşey.

Kısa süreli kullanılan gece plakları dişlerinizde herhangi bir harekete sebep olmaz.

Gece plağı fiyatları 2022

Diş gece diş plağı fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu?

-Sert gece diş plağı fiyatları 500-1500TL arası

-Yumuşak gece diş plağı fiyatları 500-1500TL arası

-Okluzal Splintl fiyatları ise 1000-4000TL arası değişmektedir.

Hemen yazın
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba,
Yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?