Porselen Diş kaplama nedir? nasıl uygulanır? Porselen diş kaplama fiyatları 2022?

Porselen kaplama dişler ya da diğer adıyla porselen kron dişler, dişlerin çepeçevre kesilmesi ve bunun üzerine yapıştırılan porselen restorasyonlardır. Yapım amaçları fonksiyon ve estetik amaçlı olabilir.

Porselen kaplama nasıl yapılır? porselen Kron yapım aşamaları nedir? Porselen köprü nedir?

Porselen kuron yapımı genellikle kırılmış dişler için uygulanır. Porselen kaplama nasıl yapılır? Genellikle çürük ve kırık diş sonucu çok büyük dolgulara sahip dişler kesilip küçültülür ve gelen kuvvetlere dayanacak şekilde bir metal destekli porselen kuron yapılır. Bu yapılan porselen kuron gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra dişe yapıştırılır.

Porselen kron yapımının diğer bir amacı ise estetiktir. Özellikle ön dişlerinin görünümünden şikayetçi olan hastalar dişlerin kesilmesi ve ön diş porselen kaplama diş yaptırılmasını istiyor.

Porselen kron yapım aşamaları dişlerin ölçüsü alındıktan sonra teknisyenin planlama yapmasıyla başlar. Yapılan planlama sonrası hangi altyapı malzemesi kullanılacaksa (metal destekli porselen, zirkonyum porselen, cam seramik, e max) ona uygun bir altyapı hazırlanır. Bu hazırlanan altyapı sonrasında seçilen renge göre porselen yığımı yapılır ve fırınlanır. Hazırlanan protez hasta ağzında kontrol edilir ve daimi kaplama diş yapıştırıcısı (siman) ile yapıştırılır.

Porselen köprü ise diş eksiklikleri durumunda yapılır. 2 dişin kesilip küçültülmesi araya köprü benzeri bir restorasyon yapılması işlemine porselen köprü denir.

Porselen kaplama diş ağrılı bir süreç mi? zararı var mı?

porselen kaplama diş , porselen diş kaplama fiyatları 2022

Porselen diş yapımı sırasında dişlere lokal anestezi altında müdahale edilir. Bu yüzden işlem sırasında hasta hiç acı hissetmez. Anestezi sonrası dişler küçültülür ve ölçüsü alınır. Renk seçiminin ardından teknisyene modeller gönderilir ve porselen kron (porselen köprü) yapım süreci başlar.
Bu sırada kesilmiş dişlerde ağrı olmaması için aynı gün ya da ertesi güne geçici akrilik dişler hazırlanır ve geçici diş yapıştırıcı ile yapıştırılır. Aksi takdirde dişler soğuğa hassas olacaktır ve yemek-içme işlevlerini zorlaştıracaktır. 1-2 hafta içerisinde hazırlanan porselen kuron daimi porselen diş yapıştırıcısı ile dişe yapıştırılır.

Porselen kaplama (porselen köprü) diş yapımı dişlere zarar verip vermediği konusu uygulanan dişe göre değişir. Eğer diş çok kırık diş ve ya çok büyük dolgulu bir diş ise hekiminiz zaten bu dişi korumak amaçlı porselen kaplama kron yapımını önerecektir. Ancak estetik olarak uygulama yapılacaksa dişlerin tamamen kesilmesi dişlere zarar verecektir. Bu tarz durumlarda dişlerin kesilmesine gerek kalmaya uygulamalara başvurmak daha doğru olacaktır. Mesela dişlerinizin sadece renginden memnun değilseniz Diş Beyazlatma(Bleaching) işlemi yapılması daha mantıklı.

Ya da dişlerinizin hem rengi hem de konumu değiştirmek istiyorsanız gülüş tasarımı ya da porselen laminalar daha uygun olacaktır.

Gülüş Tasarımı ile ilgili daha fazla bilgi almak için ziyaret edin.

Porselen Lamina (Yaprak Porselen) Nedir? Nasıl Uygulanır? tıklayın.

En İyi porselen diş hangisidir?

Hastalarımızın en çok sorduğu sorulardan birisi en iyi porselen diş hangisidir sorusu. Uygulanan kaplama çeşitleri şunlardır;Metal Destekli Porselen, Zirkonyum Kaplama, Tam Porselen Seramik Kaplama ve E-Max kaplamalar. En iyi porselen diş sorusunu ne amaçla yapıldığına göre cevaplayabiliriz. Fonksiyon amaçlı mı yapılıyor? Estetik amaçlı mı yapılır? Porselen köprü olarak mı yapılıyor yoksa tek diş olarak mı? Buna göre kaplama diş çeşitleri seçilir.

Ayrıca hastanın çiğneme kuvvetleri, hastanın yaşı, hastanın ağız hijyeni, ekonomik sebepler vs. gibi bir çok durum bizim seçimizi etkiliyor. Tüm kullanılan kaplama çeşitleri avantaj ve dezavantajlarını inceleyelim.

Metal Destekli Porselen

Avantajları

 • Isırma kuvvetlerine dirençleri çok yüksektir.
 • Kısa ve uzun porselen köprü olarak kullanılabilir.
 • Ekonomiktir.

Dezavantajları

 • Metal yansımasından dolayı estetik olarak yetersizdirler.
 • Metal ileri dönemlerde dişetlerini boyayarak mor bir görüntüye sebep olabilir.

Zirkonyum Kaplama

Avantajları

 • Isırma kuvvetlerine dirençleri yüksektir. (Metal kadar değil.)
 • Kısa köprü olarak kullanılabilirler.
 • Altyapı malzemesi beyaz renk olduğu estetiktirler ve dişetlerini boyamaz

Dezavantajları

 • Uzun köprü olarak kullanılamaz, kırılır.
 • Altyapı malzemesi ışık geçirgenliği yoktur. Estetik olarak E-max kadar doğal değildir.

Tam Porselen Cam Seramik ve E-max Kaplama

Avantajları

 • Altyapı malzemesi olarak ışık geçirgenliği doğal dişe çok yakındır.
 • Tam Porselen kaplama üst düzey estetik sağlar.
 • Dişetlerinde boyama yapmaz

Dezavantajları

 • Isırma kuvvetlerine dirençleri düşüktür.
 • Köprü olarak kullanılamazlar.
 • İşçiliği zor olduğu için pahalıdır.

porselen diş öncesi sonrası yapılması gerekenler nedir? Temizliği nasıl yapılır? Porselen diş ömrü ne kadar?

Porselen diş öncesi sonrası yapmanız gerekenler düzenli diş bakımlarınızı yaptırmanızdır. Dişetlerinizin sağlıklı olması porselen kaplama öncesi alınan ölçülerin daha iyi olmasını ve dişinizin daha iyi olmasını sağlar.

Sonrasında ise dişlerinizi düzenli fırçalamalı, porselen dişlerinizi temizlemelisiniz. Bunun için dişipi ve porselen köprü altlarını temizleyecek super flosslar kullanmalısınız. Porselen Diş öncesi sonrası yaptığınız şeyler dişinizi hem daha iyi uyumlu olmasını hem de daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

Porselen diş ömrü genel olarak 8-15 yıl arasındadır. Bu ömrü artırmak hastanın dişlerine ne kadar baktığıyla ilgilidir. Dişlerinizi iyi fırçalayan diş ipi kullanan hastalarda porselen diş ömrü uzamaktadır.

Genç yaşta porselen kaplama diş yapılmalı mı?

Genç yaşta porselen kaplama diş yaptırmak isteyen hastalarımız detaylı bir muayene sonucu yönlendirilmeli. Hekimler olarak dişlere zarar veren uygulamaları yapmayı çok sevmiyoruz. Ancak kişinin özgüvenini ve sosyal hayatını etkileyen durumlarda gerekli tedavileri yapmak gerekebilir. Kişinin böyle bir tedavi talep etmesi hakkıdır.

Ancak yine de dişlere zarar vermeyen ya da daha az zarar veren Yaprak porselen gibi uygulamalara yönlendiriyoruz. Yaprak porselen yapılamayan durumlarda porselen diş kaplamalar kişi genç yaşta da olsa uygulanabilir.

Kaplama diş sorunları; düşen kaplama diş, kaplama dişin büyük gelmesi, sararmış porselen diş, kaplama diş ağrısı

Porselen diş yapımı sonrası bazı porselen kaplama diş sorunları ile karşılaşılabilir. Bu sorunlar hekimin uygulamasına ya da hastanın kullanımına bağlı olarak oluşabilir. Porselen kaplama diş sorunları yapıldıktan hemen sonra ya da belli bir süre geçtikten sonra ortaya çıkabiliyor.

En çok karşılaşılan kaplama diş sorunları şunlardır; kaplama diş düşmesi, kaplama diş ağrısı, kaplama dişin büyük gelmesi ve sararmış porselen diş

porselen diş kaplama fiyatları 2022 porselen diş kaplama

1-Kaplama diş düşer mi?

Belli bir kullanım sonrasında kaplama ya da köprü düşebilir. Kaplama diş şu sebeplerden dolayı düşer; Alttaki dişin çok küçültülmesi, kaplama dişin dişe uyumlu olarak yapılmaması, iyi bir porselen diş yapıştırıcı kullanılmaması, uygun şekilde yapıştırmamak ya da alttaki dişte oluşan çürük.

Genellikle kısa süre içerisinde düşen dişler alttaki dişin çok küçültülmesi ya da iyi yapışmaması sonucu oluşur. .

2- Kaplama diş ağrısı

Kaplama diş ağrısı çok sık karşılaşılan bir durumdur. bir çok sebep kaplama diş ağrısı na sebep olabilir. Bunlardan birisi kaplama dişin kanal tedavisine gitmesidir. Dişin fazla kesilmesi sonucu veya dişte çürük başlaması sonucu diş kanal tedavisine gider ve kaplama diş ağrısı oluşabilir. Bu durumda hekiminize başvurmalı ve porselen kaplamanızı sökerek ya da ya da porselen köprü delinerek/sökülerek kanal tedavisi işlemi yapılır.

Kaplama diş ağrısı na sebep olan etkenlerden birisi de kaplamanın uyumsuz yapılmasıdır. Bu tarz durumlarda genellikle sıcak-soğuk hassasiyet olur. Bu durumda yapılması gereken şey uyumsuz kaplamanın düzeltilmesidir. Eğer kaplama uyumsuz görünmüyorsa bu durumda hassasiyet önleyici macunlar iyi gelecektir.

Porselen diş hassasiyeti durumunda hekiminiz belli diş macunları önerecektir. Gerekli görürse porselen diş hassasiyeti için hassasiyet önleyici jel sürülebilir.

Gece diş sıkmak ya da çok sert yemekler yemek de kaplama diş ağrısına sebep olabilir. Bu durumda diş sıkma tedavisi için hekiminize başvurabilirsiniz.

3. Kaplama dişin büyük gelmesi

Kaplama dişin büyük gelmesi genellikle dişlerin yapımından 1-2 hafta içerisinde düzelir. Ağız dokuları (dil-dudak-yanak) boşluğa alışmış olması sebebiyle yeni yapılan kaplamalarınız büyük gelebilir. 1-2 hafta yemekleri ufak parçalara bölerek yemeniz bu durumu düzeltecektir.

Kaplama dişin büyük gelmesi sorunu 1-2 hafta içerisinde düzelmez ise hekiminize başvurmalısınız. Ağız içerisinde ufak düzenlemeler yapılabilir. Ya da gerekirse tekrar teknisyene gönderilerek düzeltilebilir.

4. Sararmış kaplama

Kaplamalar uzun süre kullanıma bağlı olarak sararabilir. Ancak bu durum 2-3 yıl içerisinde gerçekleşmez. Eğer kaplamanız kısa süre içinde sarardıysa bunun 2 sebebi vardır; 1- Ağız hijyeniniz yetersizdir, çok kahve sigara çay tüketiyorsunuzdur. 2-Kullanılan porselenler kalitesizdir ya da yeterli şekilde parlatılmadığı için yüzeyinde gıda tutunuyordur.

Sararmış kaplamalar için kaplama diş beyazlatma işlemi yoktur. Ancak kaplama dişler ufak bir polisaj işlemiyle (parlatma) düzeltilebilir. Kaplama diş beyazlatma istenilirse dişlerin sökülüp tekrar porselen yığma işlemine sokulması gerekir.

Kaplama diş nasıl sökülür? kaplama diş sökülürken acır mı?

Kaplama diş çıkarılırken kron sökücü dediğimiz cihazlarla söküyoruz. Hafif bir kuvvet uygulayarak söküyoruz. Bu çıkarma işlemi sırasında lokal anestezi uyguluyoruz. Bu yüzden kaplama diş sökülürken hiç acımaz.

Porselen Diş Kaplama Fiyatları 2022- Kaplama Diş Fiyatı ne kadar?

Porselen diş kaplama fiyatları 2022 yılında ne kadar oldu? Porselen diş kaplama fiyatları kaplamanın hangi şekilde yapılacağına göre ve kaç üye olacağına göre değişir. Kaplama diş fiyatı güncel döviz kuruna bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca hekimin işçiliğinin yanında teknisyenlerinde maliyeti göz önünde bulundurulmalıdır.

-Metal Destekli Porselen Kaplama Diş Fiyatları – 750TL-2000TL arasında değişmekte.

-Tam Seramik (Cam Seramik) Kuron (Metal Desteksiz) Fiyatları – 2500TL – 7000TL arasında değişmekte.

-Zirkonyum Porselen Diş Fiyatları – 2000TL-6000TL arasında değişmektedir.

**Fiyatlar hekimden hekime ve döviz kuruna bağlı olarak değişebilmektedir. Lütfen daha ayrıntılı bilgi için muayene olunuz.

Herhangi bir sorunuz için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Örnek vakalarımız için bizi instagram adresimizden takip etmeyi unutmayın!

Hemen yazın
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba,
Yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?