hangi İmplant markaları tercih edilmeli? En İyi İmplant Markası nedir?

dental implant tedavisi

İmplant markaları nelerdir? En iyi implant markası hangisi? Dünyanın en iyi implant markaları nelerdir? Yerli implant markaları hangileri? Yabancı implant markaları hangi ülkelerin? Alman implant markaları?

İmplant tedavisi eksik dişleri restore etmek için en çok kullanılan yöntem. Ancak implant tedavisinde kullanılan malzeme ve teknikler çok önemli. Bu açıdan kullanılan implant markası çok önemli. Hastaların bu konuda hekimlerden fikir alması gerekmekte ama çoğu hekim farklı farklı implant markaları kullanıyor ve bu hastalarda kafa karışıklığına sebep oluyor.

Günümüzde Diş Hekimliği için üretim yapan implant markası sayısı yüzlerce. Maalesef hekimlerin araştırmalarından ziyade firmaların satış stratejileri ve ticari yaklaşımları implant piyasasına yön veriyor. Peki siz hasta olarak hekiminizin uyguladığı implant markalarını öğrenip araştırmaya başladığınız zaman nelere dikkat edeceksiniz bu yazımızda bunları paylaşacağım. Yıllar boyunca araştırmasını yaptığım, onlarca seminere katıldığım ve her türlü uygulamaları takip edip bizzat kliniğimde her türlü teknikle uyguladığım implant tedavisi hakkında sizleri bilgilendireceğim.

İmplant Tedavisi ile ilgili her konuda bilgi almak için ‘‘İmplant Tedavisi İle İlgili Bilinmesi Gerekenler” isimli yazımıza göz atın.

İmplantın hangi ülkede üretildiği önemli mi?
Alman İmplantı mı? İsviçre İmplantı mı?

Hekimlerin genellikle hastaları menşei olarak yönlendirmeleri sonucunda, hastalarda Alman, İsviçre, İsveç vs. gibi ülkelerde üretilen implant markalarının kaliteli olduğu algısı yerleşmiştir. Bu bir yönden doğrudur, bir yönden yanlış. Bu ülkeler sanayi ve teknoloji olarak çok gelişmiş oldukları için üretim tesisleri de bu oranla gelişmiştir. Bu yüzden genelde yapılan üretimler kalite olarak üst standartlardadır. Ancak bu, bu ülkelerde üretilen tüm implant markaları kaliteli olduğu anlamına gelmiyor. Mesela Türkiye’de en çok uygulanan Alman implant markaları nın çoğunun Avrupa’da kullanımı çok düşük. Ya da bazı implant markası üretim kaliteleri Alman veya İsviçre olmasına rağmen çok düşük. Hatta bazı implant markaları üretimi başka yerde olup, paketlemesi bu gibi ülkelerde yapılıyor ve üretimleri buradaymış gibi piyasaya sürülüyor. Ne yazık ki ticaretin sağlıktan daha fazla ön plana çıktığı durumlarda kalitesiz implantlara fazla ücretler ödemek de kaçınılmaz oluyor.

en önemlisi İmplantın nasıl yerleştirildiği!

Tabi ki her şeyden önemlisi implantınızın nasıl yerleştirildiği, nasıl konumlandığı. Burada en önemli durum hekimin bilgi, tecrübe ve el becerisi. Bu 3 unsurun bir arada bulunması şart.

İmplantınız ne kadar kaliteli olursa olsun uygulama kötü yapılırsa implantta başarısızlık yaşamanız kaçınılmaz.

implant all on four uygulanmış çene

İmplant cerrahisi 10 yıl öncesine göre çok farklı. Eskiden büyük kalın implantlartercih edilirken şimdi etrafında daha fazla kemik bulunduracak ve hastanın çenesine zarar verme ihtimali çok daha düşük olan daha küçük çaplı ve boylu implantlar tercih edilmekte. Ben kendi kliniğimde güncel olarak benimsediğim ”sıfır kemik kaybı” tekniğiyle implant tedavileri yapıyorum. Bu teknikteki amaç kemik ve implant arasında gerekli biyolojik aralığı oluşturmak, kemik greftine gerek kalmadan implant etrafındaki kemiğin stabilitesini sağlamaktır. Bu sayede implantlarınız basit, masrafsız ve acısız bir teknikle daha uzun yıllar size hizmet ediyor.

İmplant markası önemli peki ya İmplantın üst yapısı?

Çoğu zaman söz konusu bile olmayan üst yapılar sandığınızdan çok çok daha önemli! İmplantınız ne kadar iyi yapılırsa yapılsın düzgün bir üst yapı yapılmaz ise implantınız yine başarısızlık ile sonuçlanır.

Kullanacağınız şey implantınız değil, implantınızın üst yapısı. Kötü yapılan bir üst yapı;

  1. Çiğneme düzeninizi bozup eklem problemleri yaşamanıza sebep olur.
  2. İmplantınızın etrafında temizlenemeyecek alanlar bırakıp sürekli yemek artıklarının birikmesine ve implantınızı kemik erimesi sonucu kaybetmenize sebep olur.
  3. Yanlış ayarlanan okluzyon ile implantınızın kırılmasına sebep olur.
  4. Dokuyla uyumu iyi olmayan bir materyal kullanılırsa kemik erimesini tetikler.
implantüstü zirkonyum kaplama

Peki hangi üst yapıları tercih etmeliyiz? Öncelikle implant tedavisinde implant ve implant üstü parçaların uyumunun iyi olması gerekir. Bu implantın ne kadar hassas üretildiği ile ilgili bir konudur. Bu yüzden sadece kaliteli bir implant markası değil, kaliteli üst yapılar da üreten bir implant markası tercih etmelisiniz. İmplant üzerine yapılan dişleri siman tutuculu(yapıştırma) yerine vida tutuculu restorasyonlar tercih etmelisiniz. Çünkü temizlenemeyen yapışkan artıkları ileride kemik erimesine sebep oluyor. Ancak vidalı üst yapıların uygulaması zordur ve her hastada uygulanamaz.

Vidalı Üst yapıların avantajları:

  1. Temizlenemeyen yapıştırıcı artıkları(siman) implantınızda kemik erimesine sebep oluyor. Vidalı üst yapılarda yapıştırma materyali kullanılmadığı için böyle bir ihtimal olmaz.
  2. İmplantınızın üst yapısının değişmesi gerektiği durumda vidalı üst yapıların çıkarılması basittir ve implantınıza zarar vermez.

Üst yapı olarak günümüzde porselenler, zirkonyumlar ve e-maxler kullanılmakta. Günümüzde araştırmalar doku ile en uyumlu materyalin zirkonyum olduğunu göstermekte.

İmplant markası seçerken bu tarz üst yapı seçeneklerine sahip olan İmplant markaları seçmeliyiz

dijital İmplant planlaması (Guided-Rehberli İmplant-Dikişsiz)

Gelişen teknikler ve teknolojinin mesleğimizde daha fazla yer edinmesiyle implant tedavisi de dijitalleşti. İmplantın nasıl yerleştirildiğinin önemli olduğundan bahsetmiştik. Hekimin becerisi ne kadar iyi olursa olsun el hassasiyeti dijital bir cihazın hassasiyetiyle birebir olamaz. Her durumda bu hassasiyet gerekli olmasa da belirli durumlarda bu hassasiyete ihtiyaç duyarız.

Peki dijital planlama nasıl yapılıyor ve bunu uygulamalaya nasıl geçiriyoruz?

Öncelikle hastadan alınan 3 boyutlu bir tomografi (DICOM data) ve dişlerinden alınan ölçüler (STL data) sanal ortama aktarılıyor. Alınan bu 2 görüntü çakıştırılıyor ve hastanın hem çene kemiklerinin hem de ağız içi ölçüsünün bulunduğu bir görüntü elde ediliyor. Tasarım programında implantlarınız dijital olarak yerleştiriliyor, tekrar tekrar kontol ediliyor. Gerekli takdirde 0.5mm’lik/1 derecelik konum değişimleri bile ayarlanabiliyor. Bu da tedavinin başarısını artırıyor.

dikişsiz dijital implant uygulaması için plağın tüm görüntüsü

Yapılan planlama hasta ağzına taşınması için kişiye özel rehber plaklar 3d printer ile basılıyor ve sonrasına anahtar-kilit mekanizmasıyla çalışan frezlerle implantlarınız bu rehberlere göre yerleştiriliyor. Bu rehberler sayesinde dijital planlama birebir olarak hastanın ağız içerisine uygulanmış oluyor.
İmplant tedavisi için implantı nereye yerleştireceğimizi görmek için dişetini açarak çalışırız. Ancak dijital planlama ve rehber sayesinde implant konumları önceden belirlendiği için dişetini açmaya gerek yoktur. Bu sayede dikiş atmaya da gerek kalmaz.

Rehberli implant cerrahisinin avantajları:
  • Rehberli implant tedavisi için implant yerleşimi dijital olarak planlanır ve uygulanır. Bu sayede implantlar en optimum konumlara yerleştiriyoruz.
  • Operasyon sırasında kesi ve dikişe gerek kalmaz. Bu sayede operasyon kısa sürer.
  • Kesi ve dikiş atılmadığı için doku daha az travmatize olur. Bu sayede operasyon sonrası şişlik ve ağrı hiç olmaz ya da çok çok az olur.
  • İmplantlarınızın konumları final üstyapılarınıza göre belirlenir

Rehberli implant tedavisi her implant markası ile uygulanamaz. Eğer implantınızın dikişsiz bir şekilde uygulanmasını istiyorsanız implant markaları buna göre seçilmeli.

Uzun soluklu firmaları tercih edin!

İmplantlarınız ne kadar iyi uygulanırsa ve siz onlara ne kadar iyi bakarsanız size o kadar uzun yıllar hizmet ederler. Ancak bazı durumlarda implantınızın üst yapısının değişmesi gerekir. Ya da belli bir süre sonra implantınızda başarısızlıkla karşılaşabilirsiniz.

Bu tarz durumlarda gerekli parçaların bulunması için hekimin firmayla iletişime geçmesi gerekir. Uzun yıllar sonrası firmanız Türkiye’den çekilmiş olabilir ya da tamamen piyasadan çekilmiş olabilir. Bu yaşanabilecek en kötü senaryolardan biridir. Bu durumda ya implantlarınıza müdahale edilemez ya da başka implantların parçaları uydurulmaya çalışılır (ki bu da çoğu durumda başarısızlıkla sonuçlanır ya da yeterli verim alınamaz). Piyasada yüzü aşkın implant markası bulunduğunu varsayarsak böyle bir ihtimal yaşanma durumu çok da düşük ihtimal değildir. Firmanın ticari yaklaşımı da bu konuda çok önemlidir. Yıllar sonra ihtiyaç duyulan üst yapı parçaları için size bir yüksek bir fatura çıkarabilirler.

Bu yüzden uzun soluklu ve güvenilir implant markaları tercih etmelisiniz.

İmplant fiyatları hakkında bilgi almak için; İmplant Fiyatları (2022) Ne kadar?

Straumann İmplant

Straumann implant dünyanın en eski implant üreticilerinden biridir. Dünyaca en iyi implant markası olarak bilinir. Straumann implant İsviçre üretimli bir firmadır. En çok Avrupada uygulanır. Kemik dokularına olan uyumu, üst yapı çeşitliliği ve yüksek kalite üretim standartları yüzünden çok tercih edilir.

Straumann implant eski adıyla ITI implant olarak da bilinir.

Alman İmplant Markaları

Alman implant markaları Almanyanın endüstri konusunda çok gelişmiş olmaları sebebiyle hastalar tarafından çok tercih edilmektedir. Çoğu implant implant markası yüksek kalite standartlarında üretilir. Ancak unutulmamalıdır ki üretim standartları her markanın aynı olmaz. Yani tüm alman implant markaları iyi değildir.

En çok kullanılan Alman implant markaları şunlardır;

-MIS İmplant (Make it Simple) (Almanya ve İsrailde fabrikaları mevcuttur)

-Bredent İmplant

-Camlog İmplant

-Medentika İmplant

-Bego İmplant

Yerli İmplant Markaları

İmplant uygulamasının yüksek ücretli olması nedeniyle hastalar yerli implant markaları na yönelmektedir. En çok kullanılan yerli implant markaları şunlardır;

-Nucleoss implant

-Bilim implant

-Evos implant

-Mode implant

-Omnitech implant

-Venüs implant

Yerli implant markaları günümüzde çok gelişim gösterdi. Kıyaslama yapıldığı zaman en iyi implant markası olarak değerlendirilemez. Ancak yine de yerli implant markaları ekonomik sebepler yüzünden tercih edilebilir.

En İyi İmplant markaları 2022? En İyi İmplant Markası hangisi?

Günümüzde kullanılan bir çok implant markası var. Bu implant markalarından en iyi implant markaları 2022 hangisi olduğu konusunda sizleri bilgilendireceğim.

Dünyada implant üretimi konusunda ileride olan belli ülkeler var. Bunlar İsviçre, Almanya ve İsveç. Genellikle en iyi implant markaları bu ülkelerde üretilmektedir.

MIS (Make It Simple): MIS uzun yıllardır hizmet veren günümüzde Avrupa’da en çok uygulanan birkaç markadan biridir. Çok uluslu bir dental firma olan Dentsply Sirona bünyesine katılmıştır. İsrail ve Almanya’da üretilmektedir. Özellikle güncel tedavileri uygulayan hekimlerin tercih ettiği en iyi implant markalarından biridir. Dijitale ve ”sıfır kemik kaybı konseptine” uygundur. Rehberli implant cerrahisinde rakiplerine göre daha öndedir. Çalışma hayatım boyunca ve halen kliniğimizde en çok tercih ettiğim implanttır.

www.mis-implants.com

Straumann İmplant: En eski ve en kaliteli implantlardan biridir. İsviçre’de üretilir. Dünyada en çok uygulanan implantlardan biridir. Ayrıca en iyi implant markası olarak bilinir.
www.straumann.com

Nobel Biocare İmplant: İsveç menşeili bir implanttır. Dişsiz ve atrofik çenelerde uygulanan ”all on four” tekniğinin öncüsüdür.

www.nobelbiocare.com

Nucleoss İmplant: Nucleoss yerli implanttır. Nucleoss en iyi yerli implant markası olarak bilindiği için bu listeye ekledim.. En çok uygulanan Türk marka implanttır.

www.nucleoss.com

Astra Tech İmplant: Dentsplay sirona bünyesinde İsveç markasıdır. Dental sektörün önde gelen isimlerindendir ve hekimler tarafından bilinen en iyi implant markaları ndan biridir.

implants.dentsplysirona.com

Megagen Anyridge İmplant: Megagen ”immediat sıfır kemik kaybı konsepti” ne uygun bir implant olduğu için 2022 yılından itibaren dünyada kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Kore implantlarından birisidir.

Ankyloss İmplant

Ostem implant

Hemen yazın
Merhaba size nasıl yardımcı olabilirim?
Merhaba,
Yardımcı olabileceğimiz bir konu var mı?